Wiele osób decyduje się ostatnimi czasy na pracę w roli konsultantki Oriflame, czyli jednej z wiodących na rynku firm, produkujących kosmetyki i dystrybuujących je na zasadzie sprzedaży bezpośredniej.

Jakie są sposoby na zdobywanie klientów? Czy łatwo jest odnaleźć się w byciu konsultantem? Niektóre osoby oczywiście mają wyjątkowe predyspozycje handlowe i wchodzą w ten biznes od razu i pełną parą, aczkolwiek dla większości nowych konsultantów, sam początek tej pracy jest trudny. Najważniejsze, to ułożyć sobie strategię działania i ściśle się jej trzymać.

Zdobywać klientów najlepiej na dwa sposoby: w swoim własnym otoczeniu oraz w internecie. Jeżeli chodzi o tę pierwszą metodę, to w jej skład wchodzi oczywiście kilka różnych działań. Na początek warto rozdać katalogi kosmetyków wśród rodziny, przyjaciół i znajomych. Istotne jednak, aby nie poprzestać na samym wręczeniu katalogu, ale aby w odpowiedni sposób zareklamować dane produkty. Zawsze warto zastanowić się, jaka jest dana osoba, czego potrzebuje i co mogłoby ją zainteresować. Jeśli na przykład rozmawiamy z kobietą w dojrzałym wieku, zaproponujmy jej krem liftingujący dla pań 50+. Jeśli rozmawiamy z dziewczyną często farbującą włosy, zaproponujmy specjalną linię szamponów, maseczek i odżywek ochronnych do włosów, itp. Ważne zatem, by zaciekawić kosmetykami potencjalnych klientów. Tłumaczmy więc bez oporów, dlaczego taki, a taki krem jest świetny, jakie korzyści osiągniemy przy zastosowaniu danego balsamu, albo jaki efekt da taki, a taki tusz do rzęs.

Jeśli chodzi o poszukiwanie klientów w swoim otoczeniu, można rozszerzyć pole działania, zostawiając katalogi w okolicznych sklepach, w szkole, na uczelni, w miejscu pracy, w punktach usługowych, w których bywamy, na przykład u fryzjera, itp. Ciekawą formą zdobywania klientów jest też organizowanie spotkań. Warto pomyśleć na przykład o zaproszeniu do siebie do domu koleżanek i zrobieniu swojego rodzaju prezentacji konkretnych kosmetyków. Tu będzie liczyć się pomysłowość i umiejętność zareklamowania danego preparatu.

Kolejnym sposobem na zdobywanie klientów jest działanie w internecie. Tu mamy spore pole do popisu. Możemy sprzedawać na serwisach aukcyjnych, oferować swoje usługi na portalach społecznościowych, ogłoszeniowych, na forach, itp.

Jeśli uda nam się zdobyć klientów, pamiętajmy, aby skutecznie zachęcać ich do kolejnych zakupów, na przykład dorzucając do zamówienia bezpłatne próbki kosmetyków.

Comments are closed.